Przedmioty

women-wardrobe-basics

Nie ma wyjścia, pewnych przedmiotów musimy się pozbyć, gdyż zaśmiecają one naszą przestrzeń życiową, stają się nadbagażem.

Powiem więcej, nie bójcie się życia bez nich, to są tylko dystraktory, gdy znikną, zniknie problem.

 

Zatem trzeba odgracić naszą przestrzeń! Jeżeli zgadzacie się ze mną to pora wyznaczyć sobie ‘misję minimalizm’. Ogólnie rzecz ujmując, pierwszorzędnym naszym celem będzie posiadanie czystego biurka, wolnej przestrzeni w piwnicy, małej ilości kosmetyków itp. Tak na pozór. Bo stoi za tym o wiele więcej. O znaczeniu nieposiadania pewnych, do tej pory ‘niezbędnych’ nam rzeczy, można przekonać się, dopiero gdy się ich pozbędziemy.

Zyskujesz czas, przestrzeń do myślenia, działania.

 

Na początkowym etapie wydaje się, że wystarczy tylko usunąć niepotrzebne rzeczy. Zachęcam do dzielenia się nimi, przekazywania ich tym, którzy mogą z nich skorzystać.

Niech Twoja przestrzeń, a także szafa będzie dopasowana do  obecnego stylu życia, a nie do Twoich fantazji np. posiadasz w szafie śliczną sukienkę, idealną na wyjście do opery, ale obecnie nie uczestniczysz w takich wydarzeniach. Ponadto, nie zapowiada się byś miała brać w nich udział. Zatem dane ubranie wisi w szafie i czeka. Zanim na serio wyjdziesz do opery, na pewno sukienka wyjdzie już z mody.

Tutaj też powinnam chyba dodać komentarz na temat kupowania. Często w naszej szafie zalegają rzeczy drogie, ale nie noszone, gdyż są przeznaczone na specjalne okazje, które zbyt rzadko występują. Jeżeli coś kupujesz, używaj tego, niech to będzie praktyczne. Kompletując szafę dobrze jest posiadać rzeczy neutralne, z którym można skomponować wiele kompletów. Niemądre jest kupowanie kolejnej pary butów, która pasuje nam tylko do jednej tuniki. Uważaj na rzeczy, które są sezonowo modne. Będziesz je mogła nosić tylko przez krótki okres. Później będziesz bała się ich wyrzucić, bo jak to ? Masz je dopiero od pół roku !

Mądre zakupy pomogą nam ominąć etap pozbywania się przedmiotów. Mniej kupujesz, mniej później wyrzucasz ; )

 

Jeżeli już zabrałaś się za porządkowanie pokoju/domu to postaraj się przyporządkować swoje rzeczy do danych grup :

-przydatne, które zatrzymasz

-śmieci, które od razu będą wyrzucone

-przeznaczone na sprzedaż/darowiznę

-wywołujące niepewność, nad którymi musisz się jeszcze zastanowić.

Ostatnia grupa przedmiotów jest grupą kluczową, dlatego postaraj się wszystkie zakwalifikowane do tej grupy przedmioty wsadzić do pudła. Następnie pudło odstaw na bok. Jeżeli w ciągu najbliższych 3 miesięcy będziesz potrzebować rzeczy, która znajduje się w pudle, śmiało możesz ją sięgnąć. Natomiast, jeżeli po 3 miesiącach w pudle nadal będą znajdować się pewne rzeczy, wyrzuć je. One były nieużywane od tygodni. Ważne, aby nie przeglądać tych przedmiotów przed wyrzuceniem, gdyż ponownie wywołają u nas zmieszanie i po raz kolejny umieścimy je w zlej kategorii i będą leżeć przez kolejne 3 miesiące ; )

 

Pamiętaj, rób to systematycznie. Raz uporządkowanie szafy nie wystarczy.
A przecież trzeba przywracać pierwotny ład swojemu życiu w każdym aspekcie.

 

Niezamknięte sprawy, niedokończone rozmowy, zamierzchłe kontakty… Czasem oznacza to także odcięcie się od ludzi, którzy już nie mają dla nas większego znaczenia. Śmiało usuń znajomych na fejsie. Podglądywanie ich wcale nie zrobi co dobrze.

 

Na kolejnym etapie czeka nas usuwanie z naszego otoczenia niematerialnych zawalidróg. Niepotrzebne smsy, pliki na kompie, zakładki w ulubionych. Robimy gruntowne porządki w naszym życiu. Od nadmiaru może rozboleć głowa. Jeżeli masz mnie w subskrypcjach na yt, ale nie chce Ci się oglądać moich filmów, śmiało, daję Ci przyzwolenie na usunięcie tej subskrypcji ; ) Poczuj się lżej !

 

Wszystko musi odbywać się dobrowolnie, bez przymusu. Pozbywamy się rzeczy niepotrzebnych. Jeżeli codziennie czegoś używasz a w imię minimalizmu chcesz się tego pozbyć – błąd.

 

Jeżeli dziś mocno walczysz ze sobą, by wyrzucić dany przedmiot, który jest dla Ciebie cenny, a nawet bezwartościowy, spokojnie, zostaw go, może przy następnych porządkach odważysz się tego pozbyć. Dziś nie jesteś gotowy.

 

Powalcz z sentymentami. Stary bilet. pluszak od byłego. Na prawdę tego potrzebujesz ? Dobre wspomnienia mieszkają w nas, nie w przedmiotach. Jeżeli odczuwasz potrzebę przypominania sobie starych, dobrych czasów, może warto popstrykać zdjęcia przedmiotom i zrobić z nich cyfrowe pamiątki, które zajmują mniej miejsca ?

 

W opisanych wyżej procedurach niezwykle ważna jest systematyczność. Należy oczyszczać pulpit okresowo, nie raz w roku. Ustal sobie, że będziesz czyścić raz w miesiącu np. zakładkę ‚ulubione’ na komputerze.

Stwórz rutynę, która pozwoli Ci niemalże automatycznie wykonywać te czynności.

 

 

Wolicie takie krótkie i zwięzłe notki, czy może mam się rozpisywać i dawać więcej prywaty ? :)

I jeszcze jedno, zachęcam do komentowania, wiem, że tu zaglądacie, bo widać Was w statystykach bloga ; ) Troszkę utrudnione jest na WordPressie zostawianie komentarzy, ale to nie moja wina :P Wcale nie musicie wpisywać swojego e-maila, gdy zostawiacie komentarz, nie wiem, czemu ta rubryczka tam jest :P

Pozdrawiam ;)

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Lifestyle

2 responses to “Przedmioty

 1. Antalaja

  Kiedy byłam nastolatką przyznam, że bałagan mi nie przeszkadzał. Ale z wiekiem powoli zaczęło się to zmieniać i obecnie uwielbiam porządek! I cały czas staram staram się rozwijać mój minimalizm. Obecnie robienie porządków sprawia mi po prostu przyjemność :)

  Polubienie

 2. Mam tak samo !
  Przez całe moje dzieciństwo moja podłoga w pokoju była przykryta stertą chociażby ubrań …
  Rodzice myśleli, że jak wyślą mnie na studia to sobie nie dam rady, a tu niespodzianka, polubiłam utrzymywanie porządku :)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s